Negativizmus máme my Slováci akosi v krvi. Hundreme, frfleme a sťažujeme sa odušu, až sme na to dostali naozajstný dôvod. Hoci žijeme v neľahkom období, stále si môžeme povedať, že sa máme výborne v porovnaní s ľuďmi žijúcimi vo vojne, v hlade alebo bez strechy nad hlavou. Určite je to tak, ale ruku na srdce, táto pravda nikoho reálne šťastnejším neurobí.
Zaujal ma príbeh o človeku, ktorému na krátko ukázali miestnosť s tým, aby si všímal všetky modré predmety. Potom ju zatvorili a spýtali sa ho, koľko bolo v miestnosti hnedých predmetov. Povedal, že netuší, lebo si všímal len modré predmety. Keď znovu otvorili miestnosť, bola plná hnedých predmetov... Tak je to občas aj s nami. Vidíme to, na čo sme zameraní. Čo si na svojom živote, pracovnom či osobnom, všímame, to dominuje a prináša spokojnosť, alebo nespokojnosť. Na Slovensku dominuje nespokojnosť a s ňou spojený negativizmus, tak nás vnímajú aj cudzinci, ktorí tu žijú a vedome si dávajú pozor, aby sa na nich „nenalepil“.
Vieme toto naše nastavenie zmeniť? Ako hovorí názov známej knihy Iva Tomana – Motivácia zvonku je ako smrad. Korene ľudskej nespokojnosti totiž nie sú mimo nás, ale vo vnútri človeka. Vydolovať z vašej osobnosti motiváciu k zmene a pozitívnemu nastavenie vám môže pomôcť aj kouč.
Nech to znie akokoľvek banálne a neuveriteľne – dobre je práve teraz. Ale vie o tom len ten jeden z desiatich. Alebo inak – život sa skladá z 10 % z toho, čo sa nám stane a 90 % z toho, ako sa k tomu postavíme.
Je povzbudzujúce stretnúť človeka, ktorý vidí veci z pozitívnej stránky, ale oveľa väčšou výhrou je takým človekom byť. Veď život je naozaj dar, ktorý mohol byť daný niekomu úplne inému. Tak si ho užite. Prajem vám rozhodnutie k optimistickému pohľadu na váš svet. Budeme ho počas nadchádzajúceho obdobia všetci potrebovať.
Foto: Unsplash